Фантазії на тему відновлення розореного регіону. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня головним ньюсмейкером виступав ватажок «ДНР» Денис Пушилін. В інтерв'ю донецькій редакції одного з російських телевізійних каналів він у найкращих традиціях фінансових пірамід щедро обіцяв жителям «республіки» нові, сучасні міста, шахти, що успішно працюють, передові металургію і машинобудування. Щоб надати своїм словам переконливості, колишній функціонер «МММ» навів як приклад Маріуполь, який, нібито, доводив, що можна «старий світ» дощенту зруйнувати, а потім «свій новий» побудувати. 

Потьомкінські деревні Маріуполя

«Маріуполь - перша ластівка», - похвалився ватажок “ДНР”. Послужлива журналістка підтримала його: «Ми бачимо, як відновлюється Маріуполь і це, без сумніву, вселяє надію на світле майбутнє».  

Крім, так би мовити, пропаганди в лоб окупаційна влада почала використовувати, як то кажуть, «м'яку силу» агітації за «русский мир». Один із новонавернених «нових російських маріупольців» завів у соціальних мережах постійну рубрику про те, як чудово відбудовують зруйноване місто, про те, що з кожним днем воно стає дедалі красивішим і красивішим, про те, які хороші туалети відкривають на пляжі тощо. 

 

У принципі, подібні публікації «від вдячних місцевих жителів» не рідкість. Однак у цьому разі хвалебні оди окупантам російською та українською мовами викладає користувач, який позиціонує себе патріотом України, але справжнім, розумним патріотом, який усвідомив неминучість і справедливість, як любить говорити Путін, «ситуації на землі». Особливої пікантності ситуації додає той факт, що «свідок відновлення» в минулому активіст донецького Євромайдану. Важко сказати, хто він сьогодні: прохач індульгенції, просто «корисний ідіот» чи гвинтик у пропагандистській машині окупантів?  

Показово, що мешканець непідконтрольного Маріуполя всупереч російським заборонам активно розміщує свої публікації на «ворожому» Фейсбуці. Очевидно, що його пости «з інтересом до Росії» насамперед розраховані на українську аудиторію. 

Проте всупереч усім пропагандистським вивертам вітрина «русского мира» з Маріуполя виходить так собі. Місто скоріше нагадує небіжчика, якому досвідчений танатокосметолог наклав макіяж «як у живого», зробив манікюр і вдягнув у парадний костюм. Але якщо подивитися не тільки на те, що хочуть показати російські пропагандисти, то за новенькими, барвистими будиночками можна побачити руїни колишнього, ще живого Маріуполя.... Минулого тижня на цей контраст звернув увагу навіть один із Z-Телеграм-каналів. 

Правильний погляд на «відновлений» Маріуполь

«Для охочих купити нерухомість біля моря - будь ласка, ми все вам побудуємо, а півміста так і залишилося сидіти без житла - у коробках без газу, води і світла. Як жити?!», - підписав автор фотографію, яка не потребує коментарів.  

«Мы, оглядываясь, видим лишь руины…»

Але повернемося до інтерв'ю товариша Пушиліна. Очікувано, що окрім Маріуполя позитивних прикладів щодо успішного відновлення зруйнованого регіону він не знайшов. Він пообіцяв, що колись у майбутньому «справжнім діамантом буде столиця регіону. Дуже перетворяться Макіївка і Горлівка».  Загалом же колабораціоніст був змушений визнати, що говорити про те, що «все абсолютно буде як до 2014 року, не видається можливим, тому що багато міст, багато агломерацій буде переглянуто». 

Усвідомивши двозначність своїх слів, він поспішив додати, що «це не означає, що вони не будуть відновлюватися - будуть! Але ці міста будуть сучасними». У зв'язку з цим він абсолютно недоречно згадав про Бахмут, який на російський манер називає «Артемівськом». «Якщо ми подивимося на Артемівськ - міста практично немає...», - нагадав Пушилін. Потім він розповів про якісь підприємства, які нібито залишилися на руїнах Бахмута. «Там, усе-таки, знаходяться підприємства, це робочі місця, підприємства ці будуть працювати, підприємства ці затребувані, продукція цих підприємств затребувана», - не назвав він конкретно жодного підприємства.  Ось нібито навколо них «з'явиться нове місто»

Як повідомлялося раніше, внаслідок багатомісячних штурмів Бахмута російськими військами, варварськими бомбардуваннями та артобстрілами місто було стерте з лиця землі. Наприкінці травня 2023 року його руїни були окуповані Росією. За понад рік, що минув відтоді, жодних відновлювальних робіт у Бахмуті не велося.  

Як не велося їх у маленьких містечках, селищах і селах, «звільнених» кованим чоботом російського солдата, які нараховують десятки, а можливо, і сотні. Звісно, Пушилін на камеру з показним оптимізмом пообіцяв, що все буде краще, ніж раніше. Щоправда, не скрізь і не у всіх... «Малі населені пункти, які зараз звільняють... У плані відновлення, звісно ж, ми будемо дивитися, зважаючи на (кількість - “ОстроВ”) людей, мешканців цих населених пунктів, зважаючи на доцільність відновлювати малі населені пункти. Є в нас селища вкрай маленькі, тому, можливо, територія в рамках майстер-планів буде переглянута, можливо, буде укрупнення з прилеглими, великими населеними пунктами», - натякнув він, що багатьом жителям Донецької області додому вже не повернутися. 

Цілком логічно було б почути від маріонеткового правителя окупованої частини Донецької області, хто, хоча б гіпотетично, оплачуватиме всі озвучені обіцянки і забаганки. «Складаються з регіонами-шефами майстер-плани в усіх містах і районах ДНР, які передбачають масштабні зміни нашого регіону загалом», - не став приховувати Пушилін своїх сподівань на те, що “росіяни своїх не кидають”, і Донбас ще довго залишатиметься на утриманні країни-окупанта. 

Статті

Донецьк
23.11.2024
13:01

Навчались вокалу дистанційно. Історія дитячого театру народної пісні з Покровська

Завдяки тому, що ми навчились якісно працювати в онлайн ще з часів ковіду, мої учні зараз перемагають та отримують високі звання лауреатів міжнародних конкурсів.
Країна
22.11.2024
14:00

Українська металургія: вгору чи вниз?

При погіршенні ситуації на Донеччині через втрату джерел постачання коксівного вугілля виплавка сталі може скоротитися до 3-4 млн т. Мова про Покровськ.
Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Всі статті